ZIPPY DHG2-5500V
PS/2 Power Supplies - Single
PRODUCT FEATURES
// 500 W
PRODUCT PRICE
Sales only to business customers.
Delivery time: upon request
PRODUCT INFORMATION
Basic Module: ZIPPY DHG2-5500V
General information
SKU / Item NumberDHG2-5500V
Product Basic Data
ManufacturerZIPPY
Power Supply
Typ (Input)DCWide RangeYes
Range36 to 72 volts
Power supply - InputDC: 36~72V
Output wattage500 W
Output Voltage+5VOutput Current Min.1 A
Output Current Max25 A
Regulation Load (±)5 %
Regulation Line (±)1 %
Output Ripple & Noise Max50 mV
+12VOutput Current Min.2 A
Output Current Max41 A
Regulation Load (±)5 %
Regulation Line (±)1 %
Output Ripple & Noise Max120 mV
-12VOutput Current Min.0 A
Output Current Max0,8 A
Regulation Load (±)10 %
Regulation Line (±)1 %
+3.3VOutput Current Min.0,5 A
Output Current Max25 A
Regulation Load (±)5 %
Regulation Line (±)1 %
Output Ripple & Noise Max50 mV
+5V StandbyOutput Current Min.0,1 A
Output Current Max3,5 A
Regulation Load (±)5 %
Regulation Line (±)1 %
Output Ripple & Noise Max50 mV
EfficiencyAt 100% load / 25°C80 %
Mechanical / Environment
TemperatureOperation0° to 40°C
Relative humidityOperation20 to 80%, non-condensing
DimensionsForm factorPS/2
Width150 mm
Deep140 mm
Height86 mm
Certificates / Conformities
CEYes
FCCClass BYes
Additional certificates / compliance approvalsEN 55032, EN 61000-4-5 (2 kV Surge Protection)