Innodisk ESPL-24P1
ESPL-24P1-C1, ESPL-24P1-W1
Network Cards and Network Modules
PRODUCT FEATURES
// PCIe Network Cards and Network Modules
// 4 x G-LAN
CONFIGURATION
Please configure your desired product.
Standard Configuration Custom Configuration
PRODUCT PRICE
Sales only to business customers.
Delivery time: upon request
Basic Module: Innodisk ESPL-24P1
General information
SKU / Item NumberESPL-24P1ESPL-24P1-C1, ESPL-24P1-W1
Product Basic Data
ManufacturerInnodisk
External I/O
EthernetRJ-45 with PoE4 Pce
Power Supply
Typ (Input)DCWide RangeYes
Range12 to 24V
Connector4-pin connector (vertical)
PoE (Power over Ethernet)ProtocolIEEE 802.3af / 15.4W
Voltage52V
POE+ProtocolIEEE 802.3at / 25.5W
Voltage52V
Power supply - InputDC: 12 to 24V, POE+: 52V, POE: 52V
Typical power consumption7,42 W
Maximum power consumption86,4 W
OS / Software
WindowsWindows 10 (64-bit)is supported
LinuxDistributionLinux
Kernel5.x
Supported OSLinux, Windows
Mechanical / Environment
TemperatureOperation0°C to 70°C, -40°C to 85°C
Storage-55°C to 95°C
DimensionsForm factorPCIe
InterfacePCI Express 2.1 x 4
Width169,55 mm
Deep111,15 mm
Height19,6 mm
VibrationVibration5G, 5 to 500 Hz
ShockMeasurement Data50G, 0.5 ms
Certificates / Conformities
CEYes
Additional certificates / compliance approvalsEN 61000-4-5 (2 kV Surge Protection)