ZIPPY M1P2-5500V4H
1U Redundant Power Supply
PRODUCT FEATURES
// 1U Redundant Power Supply
// 500 W
PRODUCT PRICE
Sales only to business customers.
Delivery time: upon request
Basic Module: ZIPPY M1P2-5500V4H
General information
SKU / Item NumberM1P2-5500V4H
Product Basic Data
ManufacturerZIPPY
Power Supply
Typ (Input)ACRange90~264V
Input frequency47 to 63 Hz
Modules2 Pce
ConnectorC14
Power supply - InputAC: 90~264V
Output wattage500 W
Output Voltage+5VOutput Current Min.0,5 A
Output Current Max32 A
Regulation Load (±)5 %
Regulation Line (±)1 %
Output Ripple & Noise Max50 mV
+12VOutput Current Min.2 A
Output Current Max41 A
Regulation Load (±)5 %
Regulation Line (±)1 %
Output Ripple & Noise Max120 mV
-12VOutput Current Min.0,1 A
Output Current Max0,5 A
Regulation Load (±)10 %
Regulation Line (±)1 %
+3.3VOutput Current Min.0,5 A
Output Current Max25 A
Regulation Load (±)5 %
Regulation Line (±)1 %
Output Ripple & Noise Max50 mV
+5V StandbyOutput Current Min.0,1 A
Output Current Max3,5 A
Regulation Load (±)5 %
Regulation Line (±)1 %
Output Ripple & Noise Max50 mV
EfficiencyAt 100% load / 25°C80 %
Mechanical / Environment
TemperatureOperation0° to 40°C
Storage-20° to 80°C
DimensionsForm factor1U Redundant
Width176 mm
Deep230 mm
Height41,8 mm
Certificates / Conformities
CEYes
ULYes
FCCClass AYes
CCCYes
Additional certificates / compliance approvalsBSMI, CB, EN 55022, EN 61000-3-2, EN 61000-4-2 (Electrostatic Discharge), EN 61000-4-4 (EFT), EN 61000-4-5 (2 kV Surge Protection), IEC 60950-1