ZIPPY HG2-6700V
// 700 W
Delivery time: upon request
Basic Module: ZIPPY HG2-6700V
General information
SKU / Item NumberHG2-6700V
Power Supply
Typ (Input)ACRange90~264V
Input frequency47 to 63 Hz
ConnectorC19
Power supply - InputAC: 90~264V
Output wattage700 W
Output Voltage+5VOutput Current Max20 A
Regulation Load (±)5 %
Output Ripple & Noise Max50 mV
+12VOutput Current Max35 A
Regulation Load (±)5 %
Output Ripple & Noise Max120 mV
-12VOutput Current Max0,8 A
Regulation Load (±)10 %
+3.3VOutput Current Max20 A
Regulation Load (±)5 %
Output Ripple & Noise Max50 mV
+5V StandbyOutput Current Max3,5 A
Regulation Load (±)5 %
Output Ripple & Noise Max50 mV
+24VOutput Current Max10,5 A
Regulation Load (±)5 %
Output Ripple & Noise Max200 mV
EfficiencyAt 100% load / 25°C80 %
Mechanical / Environment
TemperatureOperation0° to 50°C
Relative humidityOperation20 to 80%, non-condensing
DimensionsForm factorPS/2
Width150 mm
Deep140 mm
Height86 mm
Certificates / Conformities
CEYes
ULYes
FCCClass BYes
Additional certificates / compliance approvalsEN 55032, EN 61000-3-2, EN 61000-4-5 (2 kV Surge Protection)