ZIPPY HG2-5500V
// 500 W
Delivery time: upon request
Basic Module: ZIPPY HG2-5500V
General information
SKU / Item NumberHG2-5500V
Power Supply
Typ (Input)ACRange90~264V
Input frequency47 to 63 Hz
Modules1 Pce
ConnectorC14
Power supply - InputAC: 90~264V
Output wattage500 W
Output Voltage+5VOutput Current Min.0,5 A
Output Current Max20 A
Regulation Load (±)5 %
Regulation Line (±)1 %
Output Ripple & Noise Max50 mV
+12VOutput Current Min.1 A
Output Current Max38 A
Regulation Load (±)5 %
Regulation Line (±)1 %
Output Ripple & Noise Max120 mV
-12VOutput Current Min.0 A
Output Current Max0,8 A
Regulation Load (±)5 %
Regulation Line (±)1 %
+3.3VOutput Current Min.0,5 A
Output Current Max20 A
Regulation Load (±)5 %
Regulation Line (±)1 %
Output Ripple & Noise Max50 mV
+5V StandbyOutput Current Min.0,1 A
Output Current Max3,5 A
Regulation Load (±)5 %
Regulation Line (±)1 %
Output Ripple & Noise Max50 mV
EfficiencyAt 100% load / 25°C80 %
Mechanical / Environment
TemperatureOperation0° to 50°C
Storage-20° to 80°C
DimensionsForm factorPS/2
Width150 mm
Deep140 mm
Height86 mm
MTBF (Mean Time Between Failures)MTBF at 25°C102.265 h
Certificates / Conformities
CEYes
ULYes
FCCClass BYes
CCCYes
Additional certificates / compliance approvalsEN 55032, EN 61000-3-2, EN 61000-4-5 (2 kV Surge Protection)