ZIPPY HU2-5660V
PS/2 Power Supplies - Single
PRODUCT FEATURES
// 660 W
PRODUCT PRICE
Sales only to business customers.
Delivery time: upon request
Basic Module: ZIPPY HU2-5660V
General information
SKU / Item NumberHU2-5660V
Product Basic Data
ManufacturerZIPPY
Power Supply
Typ (Input)ACRange90~264V
Input frequency47 to 63 Hz
Power supply - InputAC: 90~264V
Output wattage660 W
Output Voltage+5VOutput Current Min.0,5 A
Output Current Max25 A
Regulation Load (±)5 %
Regulation Line (±)1 %
Output Ripple & Noise Max50 mV
+12VOutput Current Min.1 A
Output Current Max50 A
Regulation Load (±)5 %
Regulation Line (±)1 %
Output Ripple & Noise Max120 mV
-12VOutput Current Min.0 A
Output Current Max0,8 A
Regulation Load (±)5 %
Regulation Line (±)1 %
+3.3VOutput Current Min.0,5 A
Output Current Max25 A
Regulation Load (±)5 %
Regulation Line (±)1 %
Output Ripple & Noise Max50 mV
+5V StandbyOutput Current Min.0,1 A
Output Current Max3,5 A
Regulation Load (±)5 %
Regulation Line (±)1 %
Output Ripple & Noise Max50 mV
EfficiencyAt 100% load / 25°C80 %
Mechanical / Environment
TemperatureOperation0° to 50°C
Relative humidityOperation20 to 80%, non-condensing
DimensionsForm factorPS/2
Width140 mm
Deep150 mm
Height86 mm
Certificates / Conformities
CEYes
ULYes
FCCClass BYes
CCCYes
Additional certificates / compliance approvals80 PLUS Bronze, EN 55032, EN 61000-3-2, EN 61000-4-5 (2 kV Surge Protection)